Dünyada peşinden koşulan kötü insanlar Ahirette bir fayda verir mi?

Dünyada peşinden koşulan kötü insanlar Ahirette bir fayda verir mi?

Kur’an yanlış yollara giden ve ahireti düşünmeyen, hesabı akıllarına bile getirmeyen insanları uyarıyor, ikaz ediyor. Biz şer üzerine mi, yoksa hayır üzerine mi insanlarla birlikteyiz?

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“O zaman görecekler ki kendilerine uyulup arkalarından gidilenler, kendilerine uyanlardan hızla uzaklaşırlar ve o anda her iki taraf da azabı görmüş, nihayet aralarındaki bağlar kopup parçalanmıştır.”
(Bakara:2/166)

İnsanoğlu ne kadar gafildir. Kur’an gaflet içindeki insanları ikaz ediyor, uyarıyor. Allah’a inanmayanlar, dalalet ve sapıklık içinde olanlar, ehl-i sefahetin peşine düşüp giden insanlar, her zaman bu kişilerden fayda göreceklerini umarlar. Bu tür kimselerin ya ahirete inançları yoktur, orada hesap vereceklerini bilmezler, buna inanmazlar. Ya da inançları vardır ama zayıftır, bu zayıf inanç onların fiillerine, davranışlarına, amellerine etki etmez.

Bu dünyada maddî imkan yerinde ise, sağlık yerinde ise gaflet de basmışsa bir çok insan vur patlasın çal oynasın havasındadır. Şerde birlikte oldukları insanların her zaman kendilerine teselli vereceğini, aralarında dünyevi muhabbetin ebediyete kadar süreceğini zannederler. Halbuki burada Allah için olmayan dostluklar beraberlikler, kabrin öbür tarafında pek esassızdır. İnsanların tesellisi ancak Kabre kadardır. Kabirden sonra yolculuk yalnız devam edecektir.

Bunlar ahirette azabı gördüklerinde yaptıkları yanlışlıkların farkına varırlar. Kötülükle birlikte hareket ettikleri insanların, önderlerinin, arkadaşların hızla kendilerinden uzaklaştıklarını görürler. Çünkü orada teselli yoktur. Teselliyi ancak insanın güzel ameli verir. Kötü amel insana teselli değil, hüzün verir, acı verir, elem verir, azap verir. Dünyevi sevgiler orada sona ermiştir.

Bu yüzden oraya gitmeden, azabı görmeden önce burada ayağımızı denk almamız gerekiyor. Kötü insanların, inançsız insanların, sefih insanların peşinde gidenler, “Onlar Cehenneme giderse ben de giderim” diyerek mantıksız bir tavır sergilerse, uyanışı çok zordur. Halbuki burada peşine düştüğün, taklit ettiğin insanın orada kendisine bile bir menfaati olamaz. Zaten başkasına hiç olamaz. Ahirette azabı beraber çekmek, insanın azabını azaltmaz artırır. Çünkü sevdiğiniz insanlarla aynı musibete düşürseniz bu sizi sevindirmez. Daha beter üzer.

Bu yüzden Kur’an bu tür yanlış yollara giden ve ahireti düşünmeyen, hesabı akıllarına bile getirmeyen insanları uyarıyor, ikaz ediyor. Ölüm bizi uyandırmadan önce yaşantımızı gözden geçirelim. Biz şer üzerine mi, yoksa hayır üzerine mi insanlarla birlikteyiz? Şer üzerine insanlarla birlikte isek yarın ölebileceğimizi düşünerek bu davranıştan vazgeçelim.

Allah bizleri hayır üzere, takva üzere birleşen insanlardan öylesin. Sevgisi ebediyete kadar devam eden kişilere yoldaş etsin. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.