Bu ayet bu tür kişilere karşı uyanık olmamızı tavsiye ediyor

Bu ayet bu tür kişilere karşı uyanık olmamızı tavsiye ediyor

Hasımların en yamanı kimdir?

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“İnsanlardan bazıları vardır ki, dünya hayatı hakkında söyledikleri hoşuna gider. Hatta böyleleri, söylediklerinin kalpten geldiğine Allah’ı şahit tutar. Halbuki o hasımların en yamanıdır.”
(Bakara:2/204)

Bu ayet Ahnes bin. Şurayk hakkında nazil olmuştur. Ahnes güzel konuşan, endamı güzel bir insandı ve münafıktı. Resulullah’ın (s.a.v) yanına gelir, kendisinin müslüman olduğunu, Hz. Peygamberi sevdiğini söylerdi. Halbuki içi fenalık doluydu. İşi gücü müslümanlara zarar vermekti. Bir sonraki ayette “O, dönüp gitti mi insanlar arasında bozgunculuk etmek, ekinleri ve nesilleri bozmak için koşar. Allah bozgunculuğu sevmez” buyuruluyor. Bu ayet bu tür insanların sözleri ile fiilleri arasındaki bir tezat olduğuna dikkat çekiyor.

Bu ayet müslümanları ikaz ediyor. Bu ayetten anlıyoruz ki bazı insanlar birkaç maske ile dolaşıyorlar. Kimin yanına giderlerse o maskeyi takıyorlar. Bu tip kimseler, ağızlarından bal damlayan kimselerdir. Ancak kalpleri fesattır ve koyun postu giymiş kurtturlar. Kurtlar, kuzuları yemek için koyun postu giyerler. Yani amaçları kuzulara zarar vermektir. Ama asla gerçek kimlikleriyle gözükmezler.

Mümin ferasetli olur. Kimin samimi, kimin samimi olmadığını, kimin gerçekten Allah rızası için, kimin nefsinin ve menfaatinin rızası için ne gibi maskeler taktığını bilir. Bu ayet kendisini okuyan herkese, hepimize mesajını veriyor. Ben bu ayeti okuduğum zaman şöyle düşünüyorum: Benim yüzümde kaç tane maske var? Arkadaşlarıma böyle iki yüzlü davranıyor muyum? Davamda, İman ve İslam davamda samimi miyim? Yoksa insanlara güzel görünüp de menfaat elde etmek için mi yaşıyorum? Bir taraftan konuşurken ağzımdan bal damlarken, diğer taraftan bozgunculuk yapmak için mi uğraşıyorum? Rahmetin gelmesine engel olacak ısrarlı bir şekilde günahlara dalıyor muyum?”

Bu ayet, insanların kusurlarını araştırmayı değil, çuvaldızı kendimize batırmayı, aynayı kendimize tutmayı tavsiye ediyor. Bizler başkalarının kusurlarını araştırmakla yükümlü değiliz. Kendi kusurlarımızı bilmek ve onları düzeltmekle yükümlüyüz. Allah böyle davranan insanları sevmeyeceğini bildiriyor.

Bu arada bizi kandırmak isteyen kimselere karşı da uyanık olmak durumundayız. Bu ayet bizlerin bu tür kişilere karşı da uyanık olmamızı tavsiye ediyor. Bunlar, dini feda edip dünyayı tercih eden, dünyayı satın alan insanlardır. Dünya hayatında ufak tefek menfaatler için bu tür maskeler takan kimselerdir. Cenab-ı Hak bizleri iki yüzlü eylemesin, nifaktan muhafaza etsin. Bu tür insanların şerlerinden de uzak kılsın. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.