Dindar insanların doktor, psikolog olmaları birilerini fazlasıyla rahatsız ediyor

Dindar insanların doktor, psikolog olmaları birilerini fazlasıyla rahatsız ediyor

Uzman Klinik Psikolog Fazilet Seyitoğlu, “bazı hocalarımız da ne yazık ki bize Üstün Bey’in dar bakış açısıyla yaklaştılar“ diyerek başörtüsü nedeniyle ancak 16 yıl sonra yüksek lisanstan mezun olabildikleri süreci anlattı...

Muhabbet Medya

Geçtiğimiz günlerde Üstün Dökmen’in “başörtülü psikolog olamaz” şeklindeki talihsiz açıklamalarının ardından tepkiler devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesi ile mezun olan Uzman Klinik Psikolog Fazilet Seyitoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “bazı hocalarımız da ne yazık ki bize Üstün Bey’in dar bakış açısıyla yaklaştılar. Örtümüzle bizi kabul etmeyeceklerini bu sebeple hiç başvuru yapmamız gerektiğini söylediler“ diyerek tahsil sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı.

Mezuniyetinden tam 16 yıl sonra ilk örtülü klinik yüksek lisans mezunlarından biri olduğunu dile getiren Seyitoğlu, “Dindar insanların ilim sahibi olmaları, doktor, psikolog veya herhangi bir alanda tahsilli olmaları rahatsız ediyor” dedi.

Uzman Psikolog Fazilet Seyitoğlu’nun paylaşımı şöyle:

Üstün Dökmen’in başörtülü psikolog olamaz sözü beni yirmi yıl öncesine götürdü. Çok heyecanlı ve idealist bir öğrenciydim. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesi ile mezun olmuştum. O zaman iki tane Klinik Psikoloji yüksek lisans bölümü vardı. Biri Boğaziçi diğeri İstanbul Üniversitesi’nde idi. Hayalimdi Klinik Psikolog olmak. Ama bazı hocalarımız da ne yazık ki bize Üstün Bey’in dar bakış açısıyla yaklaştılar. Örtümüzle bizi kabul etmeyeceklerini bu sebeple hiç başvuru yapmamız gerektiğini söylediler. Sırf bu nedenlerden ötürü klinik yüksek lisans yapamamıştım. Daha doğrusu yaptırmadılar bana ve benim gibi olanlara. Mezuniyetimden tam 16 yıl sonra İlk örtülü klinik yüksek lisans mezunu bizler olduk.

Toplumda var olmamız birilerini fazlasıyla rahatsız ediyor. Dindar insanların ilim sahibi olmaları, doktor, psikolog veya herhangi bir alanda tahsilli olmaları rahatsız ediyor. Bana neden Bağdat Caddesinde ofis açtın dediler. İşte bu yüzden açmıştım. Bize mesleki izin vermeyen çoğu hocamızın ofisi Bağdat Caddesindeydi çünkü! Binlerce danışanım oldu. Örtümle de gurur duyuyorum. Ne örtüm engel danışanımla aramda ne de örtüsüz danışanım engel benimle onun arasında. Diplomam ile hasta görüyorum ben, örtüm ile değil. Destekleriniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Sağ olun. Sevgiler.

fazilet-seyidoglu.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum