Eğitimci Ahmet Özkılınç: Z Kuşağı ile iletişimin ilk şartı...

Eğitimci Ahmet Özkılınç: Z Kuşağı ile iletişimin ilk şartı...

Eğitimci Ahmet Özkılınç, ‘Z Kuşağı ve Din Algısı’ konulu seminerde Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatından örneklerle gençlerle iletişimi ele aldı.

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Eğitimci Ahmet Özkılınç ,Muhabbet Platformunun organize ettiği ‘Gençlerle iletişimde yaşanılan sorunlar ve çözüm yaklaşımları’ seminerinde; kuşak farkından dolayı gençlerle iletişiminin zor olduğunu, ancak bunun imkansız olmadığını, peygamberimizin gençlerle çok iyi iletişim kurduğunu dile getirerek, “gençlerle iletişimin birinci şartı onları dinlemektir” dedi.

Ailelerin gençlerle iletişimde gençleri ciddi olarak muhatap almadıklarını, televizyon izleyerek veya telefonla meşgul olarak onları dinlemenin gerçek dinleme olmadığını, bu yüzden onları önce ciddi olarak muhatap almak, sonra da ciddi olarak dinlemek gerektiğini söyledi.

Dinlemenin gençlerin söylediklerini aynen kabul etmek ve görüşlerine katılmak anlamına gelmediğini ifade eden Özkılınç, burada empati yapmanın önemli olduğunu ifade etti. Peygamberimizin (s.a.v.) kendisine zina etmek istediğini söyleyen bir genci, hiç onu yargılamadan, tepki göstermeden dinlediğini, empati yaptığını, gencin aynı fiili kendi anne ya da kız kardeşleriyle yapıp yapmayacağını sorduğunu, bu empati sayesinde gencin bu fiilden vazgeçtiğini bildirdi.

Gençlerin orijinal fikirlere sahip bulunduğunu, bu yüzden onlardan öğrenmemiz gereken hususlar olduğuna da dikkat çeken Özkılınç, Asr suresinde yer alan sabır ve hakkı karşılıklı tavsiye etme ilahi emrinin gençlerle iletişimde de önemli olduğunu vurguladı.

Bediüzzaman’ın günahların inançsızlığın içinde manevî bir cehennem, imanın ve ibadetin içinde ise manevî bir cennet olduğunu söylediğini hatırlatan Özkılınç, bunun gençlere çok iyi öğretilmesi gerektiğini, Peygamberimizin (s.a.v.) gençlere büyük sorumluluklar verdiğini, bu yüzden bizlerin de gençlere sorumluluklar vermemiz gerektiğini ifade etti.

muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum