15 Yaşında 3 ay gibi kısa sürede hafız oldu. Nasıl mı?

15 Yaşında 3 ay gibi kısa sürede hafız oldu. Nasıl mı?

Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek için başvurduğu Kur’an kursundaki eğitiminden hafız olarak mezun olan İrem: "kolay olmadı ama bitirdiğimde heyecandan ağladım" dedi.

Muhabbet Medya

Konya’nın Karapınar ilçe Merkez Kız Kur’an kursuna başvuran 15 yaşındaki İrem Aşkın, Kur’an okumayı öğrenmek için geldiği kurstan hafız olarak mezun oldu.

Hafızlık çalışmaları normal şartlarda ortalama 3-4 yıl sürüyor. İstisnai durumlarda bu süre azalıyor veya artıyor. İrem Aşkın da bu istisnai durumlar arasında yerini aldı. Ortaokul eğitiminden sonra kursa katılan Aşkın, Hafızlık öncesi eğitmeni Miyase Körpe’nin sınıfında başladı.

ADETA SAYFANIN FOTOĞRAFINI ÇEKİYOR

Miyase Körpe, normal şekilde başlayan bu Kur’an-ı Kerim yolculuğunun devamında öğrencisi İrem’in ezber çalışmalarını hayretle izleyerek, inanmakta güçlük çekti.

Hafızlık öncesi eğitmeni Miyase Körpe, İrem ile ilgili şunları kaydetti: "İrem'in fotoğrafik bir zekası var, adeta sayfanın fotoğrafını çekiyor ve karşıya bakarak sayfadan okurcasına ezberini veriyordu. Çok inanılmaz hayret verici bir durumdu."

Körpe; İrem hakkındaki fikirlerini ve gözlemlerini, Merkez Kız Kur'an Kursu Yöneticisi hafızlık öğreticisi Nihal Sevinç ile paylaştı ve İrem hafızlık sınıfına alındı.

Hafızlık eğitiminde zorluk seviyesi öğrencinin durumuna göre belirleniyor. Öğrenciler nispeten kısa sureler ile başladıkları hafızlık eğitiminde günlük 1 sayfa, 5 sayfa, 7 sayfa, 10 sayfa gibi miktarlarda ezberleyerek, 3-4 sene zarfında bu eğitimi tamamlıyor. İrem’in ezber kabiliyeti ile 15 dakikada 1 sayfa verebildiği için günlük ezber miktarı 5, 7, 10 ve en sonunda 15 ve 20 sayfa şeklinde tamamlanmış. İrem, 20 sayfa ezber verdiği günlerde çalışmasının 6-7 saatte tamamlandığını belirtiyor.

HEYECANDAN AĞLADIM

İrem ise bu başarının mutluluğunu şu sözlerle aktardı:

"Annem babam çok mutlu oldular, ben de çok mutlu oldum, 600 sayfayı ezberlemek kolay olmadı ama bitirdiğimde heyecandan ağladım, çok mutluyum. Allah herkese nasip etsin, bana da yaşamayı nasip etsin." diye konuştu.

irem-askin-aile.jpg

AA’da yer alan habere göre Karapınar İlçe Müftüsü Yunus Aydın, emeği geçen öğreticileri ve İrem’in ailesini tebrik etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum