Çin’de Müslümanlara karşı insan hakları ihlalleri BM Raporuna Yansıdı

Çin’de Müslümanlara karşı insan hakları ihlalleri BM Raporuna Yansıdı

Çin Hükümeti'nin 'Sincan Uygur Özerk Bölgesi' olarak adlandırılan bölgedeki politikaları "sınırları aştı"

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (OHCHR) Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi (XUAR) olarak adlandırdığı bölgeye ilişkin uzun zamandır beklenen raporu, Uygurlara ve "diğer ağırlıklı olarak Müslüman topluluklara" karşı "ciddi insan hakları ihlalleri" olduğu sonucuna vardı.

İslamiCity Sitesinin haberine göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in Mayıs ayında yaptığı ziyaretin ardından Çarşamba günü yayınlanan raporda, "zorla tıbbî tedavi ve olumsuz gözaltı koşulları da dahil olmak üzere işkence veya kötü muamele iddiaları, münferit cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet olayları iddiaları yer alıyor.

Raporun sonunda güçlü bir şekilde ifade edilen bir değerlendirmede OHCHR, Uygurlara ve diğerlerine yönelik keyfi gözaltıların kapsamının, “daha ​​genel olarak temel haklardan bireysel ve toplu olarak yararlanılan kısıtlamalar ve yoksun bırakma bağlamında, özellikle bu hak ihlallerinin “insanlığa karşı işlenen suçlar” kapsamında uluslararası suç teşkil edebileceğini söyledi.

BM insan hakları ofisi, Çarşamba günkü raporun “Ofisin şu anda mevcut olan belgesel materyalinin titiz bir incelemesine dayandığını ve güvenilirliğinin standart insan hakları metodolojisine göre değerlendirildiğini söyledi.

HCHR, Xinjiang'daki son yıllardaki Hükümet politikasının "çok çeşitli insan hakları üzerinde iç içe geçmiş şiddetli ve gereksiz kısıtlamalara yol açtığını" söyledi.

Raporda ayrıca şunlar söylendi: “Bu insan hakları ihlalleri, insan hakları ve temel özgürlükler üzerinde, uluslararası yasaları ve standartları ihlal eden geniş kapsamlı, keyfi ve ayrımcı kısıtlamaları içeriyor, buna din özgürlüğü ve mahremiyet ve hareket hakları üzerindeki kısıtlamalar da dahildir.”

Raporda ayrıca, Çin Hükümeti'nin bölgedeki politikalarının "sınırları aştığı", aileleri ayırdığı, temasları "kestiği", ülke içindeki koşullar hakkında sesini yükselten daha geniş Uygur diasporasına karşı "gözdağı ve tehdit modelleri" ürettiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.